Toiminnallisen urheilun joukkuekilpailu Yyteri Sandstorm järjestetään Porissa viikonloppuna
Toiminnallisen urheilun joukkuekilpailu Yyteri Sandstorm järjestetään Porissa perinteisesti juhannuksen jälkeisenä viikonloppuna 26.-27.6.2026. Tapahtuma kokoaa yhteen lajin huippujoukkueet ympäri Suomen – ja tarjoaa yleisölle elämyksellisen urheilutapahtuman kahden päivän ajan.
Yyteri Sandstormissa kilpailee tänä vuonna yhteensä 42 joukkuetta ja 168 kilpailijaa. Jokainen joukkue koostuu kahdesta miehestä ja kahdesta naisesta, mikä tekee kilpailusta ainutlaatuisen yhdistelmän voimaa, taitoa ja tiimityötä.
Kilpailu käydään kahdessa sarjassa, ja kaikki joukkueet kilpailevat kahden päivän ajan. Perjantaina lajit vievät kilpailijat Yyterin maisemiin, ja lauantaina ratkaisutaistelut nähdään Porin pesäpallostadionilla Huikoo-areenalla.
Monipuolinen ja näyttävä joukkuekilpailu
Yyteri Sandstorm on vuodesta 2019 järjestetty toiminnallisen urheilun joukkuekilpailu, joka tunnetaan lajiensa monipuolisuudesta, näyttävyydestä ja yllätyksellisyydestä.
Kilpailussa testataan urheilijoiden:
- kestävyyttä
- voimaa
- taitoa
- ketteryyttä
- tehoa
- sekä ennen kaikkea joukkueen yhteistyötä
Lajit yhdistelevät eri liikemuotoja ja välineitä, ja kilpailussa nähdään vuosittain uusia elementtejä, jotka haastavat sekä urheilijat että yleisön odotukset.
Elite ja RX – kovimmat kohtaavat ja uudet nousevat
Kilpailu jakautuu kahteen sarjaan:
- Elite – lajin kärkiurheilijoista koostuvat joukkueet, jotka tavoittelevat kansainvälistä huippua
- RX – osallistujille saavutettavampi, mutta urheilullisesti vaativa sarja
Elite-sarjan voittaja saavuttaa edustusoikeuden toiminnallisen urheilun kansainvälisiin kilpailuihin.
Karsintojen kautta mukaan valittiin vain parhaat joukkueet – tänäkin vuonna kisapaikoista kilpaili suuri määrä joukkueita.
Tapahtuma, joka elävöittää koko Poria
Yyteri Sandstorm tuo Satakuntaan kymmeniä joukkueita, heidän taustajoukkojaan sekä laajan vapaaehtoisten joukon. Tapahtuma järjestetään lähes sadan vapaaehtoisen voimin, jotka toimivat muun muassa tuomareina ja tapahtumatuotannon eri tehtävissä.
Kilpailu tunnetaan myös vahvasta tunnelmastaan:
- urheilun huippusuoritukset
- DJ ja tapahtumaohjelma
- näytteilleasettajat
- näyttävät kilpailuareenat
- tiivis yhteisöllisyys
“Tavoitteemme on ollut pitkällä aikavälillä kehittää Yyteri Sandstormista Suomen kovatasoisin toiminnallisen urheilun joukkuekilpailu ja tarjota samalla elämyksellinen tapahtuma niin kilpailijoille kuin yleisöllekin. Tämä tavoite on saavutettu ja sen huomaa tänä vuonna mm. kilpailijoiden tasossa ja näytteilleasettajissa.”
Elämyksellinen kisaviikonloppu yleisölle
Yyterissä kilpailua voi seurata maksutta Yyterissä ja sisäänpääsymaksulla pesäpallostadionilla yleisölle on tarjolla katsottavaa koko kahden päivän ajan.
Tapahtuma yhdistää:
- urheilun
- kesän
- musiikin
- ja festarimaisen tunnelman
Yyteri Sandstorm on tapahtuma, joka houkuttelee paikalle niin lajin harrastajat kuin kesäpäivän elämyksiä etsivät katsojat. Paikanpäällä myös näytteilleasettajia (Pellis, Gymnation, League, Burbees, Joyfulair, Esram Physio).
Lisätiedot
Kai Vainio
Kilpailun johtaja
Yyteri Sandstorm ry
puh. 0400 270 485
Lisätietoja:
https://www.facebook.com/YyteriSandstorm/
https://www.instagram.com/yyterisandstorm/
Kisainfo (tiivistetty)
Osallistujat:
- 42 joukkuetta
- 168 kilpailijaa
- 2 miestä + 2 naista / joukkue
Kilpailupäivät:
- Perjantai: Yyteri + Huikoo-areena
- Lauantai: Huikoo-areena
Sarjat:
- Elite
- RX
Aikataulu:
Perjantai (Yyteri):
9:30 Ilmoittautuminen aukeaa Yyterin Vierailukeskuksessa
10:15 Kisabriiffi RX
11:00 Laji 1 (RX)
11:30 Kisabriiffi ELITE
12:45 Laji 1 (ELITE)
14:00 Laji 2 (RX)
16:00 Yyteri sulkeutuu
Perjantai (Pesäpallostadion):
17:00 Laji 2 (ELITE)
18:00 Laji 3 (RX ja ELITE)
20:00 Perjantain kisapäivä päättyy
Lauantai (Pesäpallostadion):
9:00 Laji 4 (RX ja Elite)
12:15 Laji 5 (RX ja Elite)
15:40 Laji 6 (RX ja Elite)
18:00 Finaali (RX ja Elite)
19:00 Palkintojen jako
21:00 Iltabileet Hole In One Pori

