Piiritoiminta

SPNL:n piiri- ja aluetoiminta perustuvat soveltuvin osin SPNL:n piirijakoon, josta päättää liittojohtokunta.
Nykyinen piirijako astui voimaan 1.4.1994 (kartta, pdf).

Piirinmestaruuskilpailut

Yleisen sarjan piirinmestaruuskilpailut järjestetään vuosittain tammikuun viimeisenä viikonloppuna. Lisäksi piirit voivat halutessaan järjestää eri ikäryhmien piirinmestaruuskilpailuja sopiviksi katsomaan ajankohtana. Järjestelyoikeuksista päättää kyseisen piirin painonnostoseurat. 

Piirit voivat halutessaan yhdistää kilpailutoimintaa piirien kesken tai jakaa kilpailutoimintaa piirien sisällä.

Kts. lisätiedot SPNL kilpailutoiminnan säännöt 19 §

Piirien vastuuhenkilöt

1. Etelä-Suomen piiri

Ahti Hämäläinen, yhteyshenkilö
Email: ahti.hamalainen@gmail.com
Puhelin: +358-400-435-590

Raimo Turunen, tuomarikouluttaja

Puhelin: +358500956610
Email: raimo.turunen@pp2.inet.fi

2. Lounais-Suomen piiri

Marjaana Vähäsantanen, yhteyshenkilö
Email: marjaana.vahasantanen@dnainternet.net
Puhelin: +358-50-467-1126

Jukka Luonila, tuomarikouluttaja
Email: jluonila@gmail.com

3. Hämeen piiri

Tuomo Tikkala, yhteyshenkilö
Puhelin: +358-44-305-5606

Jukka Joronen, tuomarikouluttaja
Email: jukka.o.joronen@gmail.com

4. Kaakkois-Suomen piiri

Paavo Laamanen, yhteyshenkilö
Email: paavolaamanen51@gmail.com
Puhelin: +358-40-550-9170

Taisto Kuivanen, tuomarikouluttaja
Email: kuivanentaisto@outlook.com

5. Keski-Suomen piiri

Janne Riekkinen, yhteyshenkilö
Email: janne.p.h.riekkinen@gmail.com
Puhelin: +358-50-462-1314

Jyrki Kononen, tuomarikouluttaja
Email: jyrki.kononen@hotmail.fi

6. Itä-Suomen piiri

Urpo Korpelainen, yhteyshenkilö
Email: urpo.korpelainen@frapp.fi
Puhelin: +358-40-583-6370

Arto Kormilainen, tuomarikouluttaja
Email: arto.kormilainen@gmail.com

Matti Kukkonen, tuomarikouluttaja

7. Pohjanmaan piiri

Arto Kailajärvi, Etelä-Pohjanmaan yhteyshenkilö
Email: arto.kailajarvi@koti.fimnet.fi
Puhelin: +358-40-586-3957

Jukka Ainali, Keski-Pohjanmaan yhteyshenkilö
Email: jukka.ainali@kolumbus.fi
Puhelin: +358-40-748-8071

Titta Mansikkamäki, Pohjois-Pohjanmaan yhteyshenkilö
Email: titta.mansikkamaki@luukku.com
Puhelin: +358-40-547-9463

Heikki Rautapuro, Etelä- ja Keski-Pohjanmaan tuomarikouluttaja
Email: heikki.rautapuro@gmail.com

Juhani Salovaara, Etelä-Pohjanmaan tuomarikouluttaja
Email: juhani.salovaara@kotiportti.fi

Pirjo Palosaari, Pohjois-Pohjanmaan tuomarikouluttaja
Email: pirjo.palosaari@gmail.com

Martti Pesu, Pohjois-Pohjanmaan tuomarikouluttaja
Email: marttipesu@gmail.com

8. Pohjois-Suomen piiri

Jaarli Pirkkiö, yhteyshenkilö ja tuomarikouluttaja
Email: jaarli.pirkkio@gmail.com
Puhelin: +358-44-209-0422