Liiton organisaatio

Liiton ylintä päätäntävaltaa käyttää liittokokous. Liittokokous kokoontuu kaksi kertaa vuodessa paikassa jonka liittojohtokunta määrää. Joka toinen vuosi valitaan liittojohtokunnan puheenjohtaja ja johtokunnan muut jäsenet kahdeksi vuodeksi kerrallaan.

Liittojohtokunta (myöhemmin vain johtokunta) valitsee keskuudestaan eri asiantuntijaryhmien puheenjohtajat, joiden vastuulla on ryhmien muodostaminen. Vuonna 2019 toimivat seuraavat asiantuntijaryhmät ja toimikunta:

  • Harrasteliikunnan asiantuntijaryhmä
  • Seuratoiminnan asiantuntijaryhmä
  • Valmennuksen ja koulutuksen asiantuntijaryhmä
  • Kilpailutoiminnan asiantuntijaryhmä
  • Kahvakuulaurheilun asiantuntijaryhmä
  • Masters-toimikunta

Liiton palkattuun henkilöstöön kuuluvat toiminnanjohtaja ja nuoriso- ja koulutuspäällikkö.

Liiton toimisto

Tomi Tolsa, toiminnanjohtaja (General Secretary)
Email: tomi.tolsa@painonnosto.fi
Puhelin:  +358-45-852-3261
Puhelinpalvelu tiistaisin, keskiviikkoisin ja torstaisin klo 10-11 välisenä aikana

Jarno Tiainen, nuoriso- ja koulutuspäällikön (Head of Youth and Education)
Email: jarno.tiainen@painonnosto.fi
Puhelin: +358-50-468-0068

Johtokunta 2018-19

Tarmo Kuusisto (1/2), puheenjohtaja (The President)
Email: tarmo.kuusisto@painonnosto.fi Phone: +358 46 920 6103

Henrik Tallbacka (1/2)
Raimo Turunen (1/2)
Timo Kukkonen (1/2)
Kalle Koskimäki (2/2)
Petri Tanninen (2/2)
Taisto Kuoppala (2/2)

Varajäsenet: 1. Eero Oja (1/1) & 2. Jari Hirvonen (1/1)

Asiantuntijaryhmät 2019

Harrasteliikunnan asiantuntijaryhmä

Jarno Tiainen, puheenjohtaja(HA)
Email: jarno.tiainen@painonnosto.fi
Puhelin: +358-50-468-0068

Eero Oja, eero-oja@hotmail.com
Matti Vestman
Terho Isola
Mikko Korhonen

Seuratoiminnan asiantuntijaryhmä(STA)

Anna Niemelä, puheenjohtaja
Email: anna.niemela@painonnosto.fi
Puhelin: +358-50-301-8725

Leena Vartiainen
Mari Paananen
Risto Savolainen

Valmennuksen ja koulutuksen asiantuntijaryhmä

Raimo Turunen, puheenjohtaja
Email: raimo.turunen56@gmail.com
Puhelin: +358-50-095-6610

Teemu Roininen
Arto Savonen
Petri Tanninen, petri.tanninen3@gmail.com
Jarkko Welling
Leena Vartiainen

Urheilijajäsenet (kutsutaan tarvittaessa): Jere Johansson Jenni Puputti, Sanna Savolainen

Kahvakuulaurheilun asiantuntijaryhmä

Henrik Tallbacka, puheenjohtaja
Email: henrik.tallbacka@gmail.com
Puhelin: +358-50-045-8228

Adeliina Leino
Ronja Jämsen
Salla-Maria Ihalainen
Sami Lillsunde
Ville Kuukkanen

Kilpailutoiminnan asiantuntijaryhmä

Taisto Kuoppala, puheenjohtaja
ADT vastaava, kansainväliset asiat, säännöt, sääntömuutokset ja niistä tiedottaminen, KV-tuomarikokeet
Email: taisto.kuoppala@gmail.com
Puhelin: +358-45-892-0406

Ahti Hämäläinen, kilpailuvastaava, ahti.hamalainen@gmail.com
Heikki Rautapuro sihteeri, kansalliset säännöt niiden kehittäminen ja niistä tiedottaminen, heikki.rautapuro@gmail.com
Jari Hirvonen, kilpailuvastaavan assistentti
Joonas Lahtinen, kilpailujärjestelmän tekeminen

Masters-toimikunta

Pirjo Korkeasaari, puheenjohtaja
Email: pirjo.korkeasaari@gmail.com
Puhelin: +358-40-580-2204

Eino Lindholm
Jorma Pallari, masters-vastaava
Susanna Niemi
Tarja Aho