Liiton organisaatio

Liiton ylintä päätäntävaltaa käyttää liittokokous. Liittokokous kokoontuu kaksi kertaa vuodessa paikassa jonka liittojohtokunta määrää. Joka toinen vuosi valitaan liittojohtokunnan puheenjohtaja ja johtokunnan muut jäsenet kahdeksi vuodeksi kerrallaan.

Liittojohtokunta (myöhemmin vain johtokunta) valitsee keskuudestaan eri asiantuntijaryhmien puheenjohtajat, joiden vastuulla on ryhmien muodostaminen. Vuonna 2018 toimivat seuraavat asiantuntijaryhmät ja toimikunta:

  • Harrasteliikunnan ja koulutuksen asiantuntijaryhmä
  • Seuratoiminnan asiantuntijaryhmä
  • Valmennuksen asiantuntijaryhmä
  • Kilpailutoiminnan asiantuntijaryhmä
  • Kahvakuulaurheilun asiantuntijaryhmä
  • Masters-toimikunta

Liiton palkattuun henkilöstöön kuuluvat toiminnanjohtaja ja nuoriso- ja koulutuspäällikkö.

Liiton toimisto

Tomi Tolsa, toiminnanjohtaja (General Secretary)
Email: tomi.tolsa@painonnosto.fi
Puhelin: +358-45-852-3261

Jarno Tiainen, nuoriso- ja koulutuspäällikön sijainen (Head of Youth and Education)
Sairauslomalla
Email: jarno.tiainen@painonnosto.fi
Puhelin: +358-50-468-0068

Saija Määttä, nuoriso- ja koulutuspäällikkö (Head of Youth and Education)
Hoitovapaalla 31.12.2018 saakka

Johtokunta 2017-18

Kimmo Kuukasjärvi (2/2), puheenjohtaja (President)
Email: kimmo.kuukasjarvi@painonnosto.fi

Jenni Ruotsi (2/2), 1. varapuheenjohtaja
Heikki Rautapuro (2/2), 2. varapuheenjohtaja
Antti Seppälä (2/2)
Kalle Koskimäki (1/2)
Petri Tanninen (1/2)
Taisto Kuoppala (1/2)

Varajäsenet: 1. Eero Oja (1/1) & 2. Ahti Hämäläinen (1/1)

Asiantuntijaryhmät 2018

Harrasteliikunnan ja koulutuksen asiantuntijaryhmä

Kalle Koskimäki, puheenjohtaja
Email: kallekoskimaki@gmail.com
Puhelin: +358-50-535-5856

Anna Niemelä
Eero Oja, eero-oja@hotmail.com
Jarno Tiainen
Matti Vestman
Terho Isola

Seuratoiminnan asiantuntijaryhmä

Antti Seppälä, puheenjohtaja
Email: antti.t.seppala@gmail.com
Puhelin: +358-50-301-8725

Jarno Tiainen
Leena Vartiainen
Mari Paananen
Mika Vallinen
Risto Savolainen

Valmennuksen asiantuntijaryhmä

Teemu Roininen, puheenjohtaja
Email: roininenteemu@gmail.com
Puhelin: +358-40-764-6477

Mirva Salmi
Arto Savonen
Petri Tanninen, petri.tanninen3@gmail.com
Miika Tokola

Urheilijajäsenet (kutsutaan tarvittaessa): Jere Johansson Jenni Puputti, Sanna Savolainen

Kahvakuulaurheilun asiantuntijaryhmä

Henrik Tallbacka, puheenjohtaja
Email: henrik.tallbacka@gmail.com
Puhelin: +358-50-045-8228

Adeliina Leino
Ronja Jämsen
Salla-Maria Ihalainen
Sami Lillsunde
Ville Kuukkanen

Kilpailutoiminnan asiantuntijaryhmä

Taisto Kuoppala, puheenjohtaja
Email: taisto.kuoppala@gmail.com
Puhelin: +358-45-892-0406

Ahti Hämäläinen, kilpailuvastaava, ahti.hamalainen@gmail.com
Heikki Rautapuro, heikki.rautapuro@gmail.com
Jari Hirvonen
Jonna Lomma
Jukka Joronen

Masters-toimikunta

Pirjo Korkeasaari, puheenjohtaja
Email: pirjo.korkeasaari@gmail.com
Puhelin: +358-40-580-2204

Eino Lindholm
Jorma Pallari, masters-vastaava
Susanna Niemi
Tarja Aho