20- ja 23-vuotiaiden SM-kilpailut, Helsinki (Herakles)

Ajankohta: 2022-08-13

Naiset 20-v.

Sarja 49 kg
1. Haapakoski Pinja RoRe (-07/48,65) 80 kg (38+42) 125,471 p.

Sarja 55 kg
1. Körkkö Viivi OAK (-02/54,85) 151 kg (66+85) 216,664 p.
2. Niva Liisa OAK (-08/54,95) 118 kg (53+65) 169,097 p.
3. Näsi Ronja TP (-05/52,6) 110 kg (48+62) 162,635 p.

Sarja 59 kg
1. Väisänen Vilma EWA (-02/58,35) 162 kg (75+87) 222,873 p.
2. Mänty Meri RoRe (-02/58,25) 137 kg (55+82) 188,692 p.
3. Korkiatupa Vilma AK (-03/58,2) 134 kg (63+71) 184,665 p.

Sarja 64 kg
1. Bäckström Jannike RoRe (-03/63,9) 178 kg (80+98) 231,303 p.
2. Takkunen Sanni RoRe (-02/62,4) 151 kg (68+83) 199,059 p.
3. Kononen Olivia PuKa (-04/62,95) 150 kg (67+83) 196,684 p.
4. Laitinen Eveliina JoPuPo (-02/62,8) 135 kg (63+72) 177,273 p.
5. Jäppinen Elisa KJ (-05/63,4) 119 kg (57+62) 155,365 p.
6. Kononen Olga PuKa (-06/63,75) 109 kg (47+62) 141,84 p.
Keränen Laura RoRe (-03/63,95) – (-+0)

Sarja 71 kg (14.8)
1. Luostarinen Aino OAK (-03/66,55) 204 kg (90+114) 258,88 p.
2. Timonen-Nissi Jenna OAK (-07/68,9) 134 kg (58+76) 166,789 p.

Sarja 76 kg (14.8.)
1. Reini Olivia HWJ (-02/71,7) 146 kg (63+83) 177,913 p.

Naiset 23-v.

Sarja 49 kg (13.8.)
1. Kollanen Julia RoRe (-99/48,25) 98 kg (43+55) 154,702 p.

Sarja 55 kg (13.8.)
1. Körkkö Viivi OAK (-02/54,85) 151 kg (66+85) 216,664 p.
2. Niva Liisa OAK (-08/54,95) 118 kg (53+65) 169,097 p.
3. Näsi Ronja TP (-05/52,6) 110 kg (48+62) 162,635 p.
4. Koskela Vilma APW (-99/54,7) 108 kg (47+61) 155,263 p.
5. Hanhineva Viivi APW (-00/54,8) 101 kg (42+59) 145,013 p.

Sarja 59 kg (13.8.)
1. Sytelä Siri AU (-00/58,75) 171 kg (75+96 N23SE) 234,202 p.
2. Kirkanen Anette RoRe (-00/58,5) 168 kg (76+92) 230,737 p.
3. Leppiaho Ronja RoRe (-00/58,6) 164 kg (74+90) 224,991 p.
4. Väisänen Vilma EWA (-02/58,35) 162 kg (75+87) 222,873 p.
5. Mänty Meri RoRe (-02/58,25) 137 kg (55+82) 188,692 p.
6. Kurkela Emilia APW (-00/59,0) 136 kg (60+76) 185,75 p.
7. Korkiatupa Vilma AK (-03/58,2) 134 kg (63+71) 184,665 p.
8. Kahilainen Mari KelVi (-99/56,4) 121 kg (51+70) 170,304 p.
Tiainen Julia OAK (-00/58,85) – (55+-)

Sarja 64 kg (13.8.)
1. Bäckström Jannike RoRe (-03/63,9) 178 kg (80+98) 231,303 p.
2. Teittinen Ilona Herakles (-01/64,0) 169 kg (74+95) 219,403 p.
3. Takkunen Sanni RoRe (-02/62,4) 151 kg (68+83) 199,059 p.
4. Kononen Olivia PuKa (-04/62,95) 150 kg (67+83) 196,684 p.
5. Kupari Heidi LPN (-99/60,85) 145 kg (65+80) 194,162 p.
6. Silvennoinen Venla RoRe (-99/62,25) 142 kg (60+82) 187,471 p.
7. Sillanpää Sofia AK (-99/60,8) 138 kg (60+78) 184,885 p.
8. Laitinen Eveliina JoPuPo (-02/62,8) 135 kg (63+72) 177,273 p.
9. Huuhka Sanna TAK (-99/62,85) 134 kg (59+75) 175,874 p.
10. Rapanen Emma IJ (-99/63,1) 133 kg (61+72) 174,142 p.
11. Rajanen Aino OAK (-01/63,35) 120 kg (50+70) 156,745 p.

Sarja 71 kg (14.8.)
1. Luostarinen Aino OAK (-03/66,55) 204 kg (90+114) 258,88 p.
2. Seppänen Anni Herakles (-00/68,7) 154 kg (67+87) 191,988 p.
3. Kunnari Nea AK (-00/67,05) 149 kg (65+84) 188,283 p.
4. Timonen-Nissi Jenna OAK (-07/68,9) 134 kg (58+76) 166,789 p.
5. Maikola Venla TAK (-01/70,6) 133 kg (60+73) 163,39 p.
6. Lämsä Emmi RoRe (-01/69,8) 129 kg (61+68) 159,442 p.
7. Kokkonen Sini-Elina RoRe (-01/69,4) 129 kg (58+71) 159,936 p.

Sarja 76 kg (14.8.)
1. Selin Jutta TP (-99/75,1) 205 kg (90+115) 244,056 p.
2. Lehtinen Viivi AK (-99/75,8) 146 kg (65+81) 173,037 p.
3. Ristolainen Linnea KelVi (-99/73,6) 145 kg (65+80) 174,354 p.

Sarja 81 kg (14.8.)
1. Rönkkö Sofia RoRe (-99/76,1) 177 kg (76+101) 209,38 p.
2. Seppälä Ria APW (-99/76,25) 157 kg (69+88) 185,547 p.
Ala-Rantala Emilia RoRe (-99/76,8) – (64+-)

Sarja 87 kg (14.8.)
1. Pietarinen Sanni JoPuPo (-00/86,2) 167 kg (77+90) 187,108 p.
Vähäsalo Vanessa PuKa (-99/84,5) – (56+-)

 

Miehet 20-v.

Sarja 55 kg (13.8.)
1. Ollonen Kai OAK (-08/48,15) 140 kg P15/17SE+PE (61+79 P15/17SE+PE) 241,753 p.
Ollosen ennätykset painoluokkaan 49 kg

Sarja 61 kg (13.8.)
1. Viitasaari Joona PuKa (-04/60,3) 201 kg (91 M20SE+110) 291,791 p.
2. Manninen Topias OP (-03/60,05) 160 kg (76+84) 232,947 p.
3. Jokela Joona OAK (-06/60,55) 136 kg (60+76) 196,863 p.

Sarja 67 kg (13.8.)
1. Ojala Veikko PuKa (-06/66,5) 196 kg (86+110) 266,583 p.

Sarja 73 kg (13.8.)
1. Kokko Juuso 8000Urh (-04/71,0) 234 kg (106+128) 305,757 p.
2. Niemi Eetu LoLif (-03/72,3) 205 kg (90+115) 265,035 p.
3. Kuorikoski Henrik LoVe (-04/72,9) 198 kg (87+111) 254,768 p.
4. Raudasoja Valtteri OAK (-04/68,9) 185 kg (85+100) 246,131 p.

Sarja 81 kg (14.8.)
1. Korpela Ilmari TAK (-03/79,55) 234 kg (103+131) 287,092 p.
2. Ruoho Onni TAK (-04/78,25) 228 kg (108+120) 282,148 p.
3. Kontro Onni HWJ (-02/79,75) 220 kg (100+120) 269,566 p.
4. Huhtamäki Veeti TP (-05/79,1) 215 kg (95+120) 264,558 p.

Sarja 89 kg (14.8.)
1. Hartikainen Juuso JoPuPo (-02/88,7) 283 kg (122+161 M20SE) 329,485 p.
2. Helin Markus TP (-02/85,9) 214 kg (93+121) 252,823 p.
3. Haapakoski Jaro RoRe (-03/85,05) 190 kg (85+105) 225,521 p.

Sarja 96 kg
1. Suoniemi Konsta OAK (-04/93,15) 289 kg (128+161) 329,466 p.

Sarja 102 kg
1. Pietarinen Sakari JoPuPo (-03/98,0) 276 kg M20SE (124 M20SE+152 M20SE) 308,367 p.

Sarja +109 kg
1. Keskitalo Hanno OAK (-03/134,1) 305 kg (140+165) 312,299 p.

Miehet 23-v.

Sarja 55 kg
1. Ollonen Kai OAK (-08/48,15) 140 kg P15/17SE+PE (61+79 P15/17SE+PE) 241,753 p.
Ollosen ennätykset painoluokkaan 49 kg

Sarja 61 kg (13.8.)
1. Viitasaari Joona PuKa (-04/60,3) 201 kg (91 M20SE+110) 291,791 p.
2. Kangasvieri Roope LoVe (-01/59,85) 158 kg (70+88) 230,575 p.
3. Helin Mikael NuVo (-00/60,75) 153 kg (68+85) 220,965 p.

Sarja 67 kg (13.8.)
1. Ollila Taneli OP (-00/66,9) 206 kg (90+116) 279,125 p.
2. Ojala Veikko PuKa (-06/66,5) 196 kg (86+110) 266,583 p.
3. Salonen Rasmus PuKa (-99/66,1) 195 kg (88+107) 266,242 p.

Sarja 73 kg (13.8.)
1. Kokko Juuso 8000Urh (-04/71,0) 234 kg (106+128) 305,757 p.
2. Holappa Joel TP (-99/72,9) 232 kg (104+128) 298,516 p.
3. Kondra David LoLif (-00/72,0) 229 kg (108+121) 296,779 p.
4. Nieminen Mauro RoRe (-99/72,0) 216 kg (100+116) 279,931 p.
5. Rauhala Mikko OAK (-01/72,05) 202 kg (93+109) 261,682 p.
6. Tuomisto Reino PaU (-99/71,8) 200 kg (87+113) 259,616 p.
7. Kuorikoski Henrik LoVe (-04/72,9) 198 kg (87+111) 254,768 p.
Lehtinen Jesper TAK (-99/72,95) – (89+-)

Sarja 81 kg (14.8.)
1. Korpela Ilmari TAK (-03/79,55) 234 kg (103+131) 287,092 p.
2. Ruoho Onni TAK (-04/78,25) 228 kg (108+120) 282,148 p.
3. Mänttäri Eino LoLif (-01/77,4) 223 kg (100+123) 277,566 p.
4. Kontro Onni HWJ (-02/79,75) 220 kg (100+120) 269,566 p.
5. Huhtamäki Veeti TP (-05/79,1) 215 kg (95+120) 264,558 p.
Pietarinen Tatu LPN (-99/80,45) – (-+0)

Sarja 89 kg (14.8.)
1. Hartikainen Juuso JoPuPo (-02/88,7) 283 kg (122+161 M20SE) 329,485 p.
2. Barkman Max Herakles (-99/87,7) 269 kg (124+145) 314,785 p.
3. Laakso Eero TAK (-99/87,3) 257 kg (112+145) 301,368 p.
Cavrag Manuel TAK (-00/88,9) – (121+-)
Vuolle Joonas Herakles (-99/88,95) (-+0)

Sarja 96 kg (14.8.)
1. Suoniemi Konsta OAK (-04/93,15) 289 kg (128+161) 329,466 p.
2. Hasu Joonas KuKisa (-99/95,45) 273 kg (121+152) 308,161 p.

Sarja 102 kg (14.8.)
1. Pietarinen Sakari JoPuPo (-03/98,0) 276 kg M20SE (124 M20SE+152 M20SE) 308,367 p.
2. Svartberg Oliver TAK (-99/96,7) 275 kg (125+150) 308,833 p.

Sarja 109 kg (14.8.)
1. Schöning Aleksi Herakles (-99/103,6) 290 kg (135+155) 317,548 p.

Sarja +109 kg (14.8.)
1. Keskitalo Hanno OAK (-03/134,1) 305 kg (140+165) 312,299 p.

Seurapisteet

Alle 20v.

# SEURA SEURAPISTEET
1. Ounasvaaran Atleetti Klubi 52
2. Rovaniemen Reipas 28
3. Puntti-Karhut 19
4. Joensuun Puntti-Pojat 14
5. Turun Atleettiklubi 12
6. Tampereen Pyrintö 12
7. Harjun Woima Jyväskylä 11
8. Kasitonnisen Urheilijat 7
9. Espoo Weightlifting Academy 7
10. Lohja Lifting 5
11. Oulun Pyrintö 5
12. Alahärmän Kisa 4
13. Lohtajan Veikot 4

Alle 23v.

# SEURA SEURAPISTEET
1. Ounasvaaran Atleetti Klubi 45
2. Rovaniemen Reipas 41
3. Turun Atleettiklubi 23
4. Herakles 22
5. Joensuun Puntti-Pojat 21
6. Puntti-Karhut 19
7. Tampereen Pyrintö 18
8. Alppilan Puntti-Weikot 11
9. Alahärmän Kisa 9
10. Lohja Lifting 8
11. Kasitonnisen Urheilijat 7
12. Oulun Pyrintö 7
13. Alavuden Urheilijat 7
14. Lohtajan Veikot 5
15. Kuusankosken Kisa 5
16. Nummelan Voimailijat 4
17. Harjun Woima Jyväskylä 3
18. Espoo Weightlifting Academy 3
19. Lapppeenrannan Painonnostajat 2
20. Parikkalan Urheilijat 1