Keski-Suomen alueleiri 5.5.2012, Äänekoski
Keski-Suomen alueleri Äänekoskella 5.5.2012
Aluekoordinaattori Jere Johansson Tampereen Pyrinnöstä oli kouluttamassa keskisuomalaisia painonnostajia mukanaan Elle Myllykoski (TP) naisia kirittämässä. Aamu kymmeneltä Äänekosken liikuntatalolla paikalla olivat myös: Eveliina Hytönen (ÄH), Elmeri Hytönen (ÄH), Teijo Hytönen (ÄH), Mari Paananen (ÄH), Jyrki Kononen (KelVi), Pentti Noronen (ViPa), Joonas Laitinen (ViPa), Roni Rutanen (ViPa), Jukka Kivimäki (ViPa). Aivan aluksi Jere muistutti, että kannattaa luoda itselleen alkuverryttelyrutiini. Ohjelmassa oli toiminnallinen alkuverryttely, joka on muunnelma Tampereen Pyrinnössä painoja nostavalta lääkäriltä Pauli Vuoriselta. Se on ohessa. Toistot 10.
* heilurit eteen: seisten jalan heilutus suorana eteen - taa, vas+oik, heiluvaa jalkaa ei lasketa maahan välillä
* heilurit sivulle: seisten jalan heilutus suorana sivulle, vas+oik, heiluvaa jalkaa ei lasketa maahan välillä
*Tyhjäkyykyt
* polviseisonta, edessä oleva jalka 90 asteen kulma, kädet edessä olevan jalan vieressä - jalka suoraksi paino kantapäällä, kulmaan - suoraksi... , vas+oik
* alavatsat selälleen jalkojen kohotus polvet hieman koukussa, hidas lasku (kädet vartalon myötäisesti kämmenet takapuolen vieressä)
* Vatsarutistus (selällään maaten), hartiat nousee korvilla olevien käsien kyynärpäät nousevat suoraan ylös
* kristus -vatsat, selälleen taitto: vastakkainen käsi ja jalka sormet varpaisiin, alhaalla oleva käsi pysyy kiinni alustassa
*Kylkipito kyynärvarren ja alemman jalan varassa+jalannosto ylös, vas+oik
* nelinkontin, vastakkainen käsi ja jalka suoraksi taa, vas+oik
* nelinkotin, jalka suoraksi taakse - koukkuun - suoraksi ja suoraksi sivulle -koukkuun -suoraksi, vas+oik
* Uimaliike käsillä mahallaan, eli mahalleen kädet yhteen edessä, ja sen jälkeen läppää pyllyyn jne.
Tästä jatkettiin porrashypyillä, muistaen tiukan keskivartalon ja vauhdinotossa jalkojen ja selän käytön sekä käsien käytön rytmityksessä: tasatassuja 2, 3 tai useamman portaan välillä muutama kierros ja sitten kinkaten vasemmalla puoleen väliin portaita ja vauhdissa jalan vaihto, oikealla ylös saakka. Tässä Mari muistutti, että kinkkoja kannattaa tehdä monipuolisesti, myös ulko- ja sisäsyrjällä.
Lenkkarit vaihdettiin punttikenkiin. Tässä aamutreeni:
Etukyykky+ylöstyöntö 3+1*50% 2+1*60% 2+1*70 2+1*80% 1+1*90% 1+1*max %työnnöstä
Tauko 10 min.
Tempaus nousu kakkkosina n. 90%
Tauko 5 min.
Tempaus nousu MAX
Tempaus 3*2*85% Päivän maksimista
Tempausveto, 5x2x100% Päivän maksimista
hidas lasku
Jere antoi ansiokasta palautetta nostoista taltioiden nostoja myös videolle. Ohjeet olivat ammattimaisesti lyhyitä, tarkkoja ja selkeitä – kiitos! Huilausvuorossa olivat toimivat myös kuvaajina. Sini Kukkonen (PaPu) kävi myös kannustamassa leiriläisiä. Ruokatauon jälkeen Jere näytti nostoja ja analysoi niitä tieteellisellä tarkkuudella. Lisäksi Jyväskylän yliopistossa liikuntatieteellisessä tiedekunnassa liikuntafysiologian opintojaan päättelevä Jorma Pallari luennoi lyhyesti palautumisen tärkeydestä.
Iltapäivän harjoituksessa osallistujat hieman vaihtuivat: Jere, Elle, Mari ja Jyrki jatkoivat ja lisäksi tulivat Jorma Pallari (RoRe) ja Ilpo Viitala (ViPa).
Äijätyöntö = raaka rinnalleveto+suoraan käännöstä pysähtymättä vauhtipunnerrus nousu max
Tauko 10 min.
Työntö nousu max
Työntöveto hidas lasku 5x3x100% Päivän maksimista
Takakyykky 5x80% 3x90% 2x100% 1x110% Päivän työnnöstä
Leirin lopuksi Elle ja Mari kirittivät toisiaan takakyykyssä vielä hieman ohjelmaa kovemmaksi, takakyykkymaksimiin, jossa molemmat sivusivat ennätystään ja tietysti syvänä, ilman vyötä. Leiri päättyi hieman ilta kuuden jälkeen. Nyt nostovideoita pyöritellään, tekniikkaa tarkkaillaan ja harjoitetaan. Syksyllä on tarkoitus pitää seuraava leiri, jossa katsotaan, onko harjoittelu tuonut tulosta.
Jerelle ja Ellelle lämmin kiitos Äänekoskelta, toivottavasti nähdään yhteisharjoitusten merkeissä myös syksyllä!
Kuvassa etualalla näkyvä, Karoliina Lundahlin myötävaikutuksella saatu Äänekosken liikuntatalon uusi nostolava keräsi kiitosta alueleirillä. Kuvaaja Pentti Noronen.
